Édes Kedves Jó Átyám! Noha én gyenge idöm[a] miatt nem is érdemlem – meg a szép’ Magyar Könyvháznak laistromát[b] és nem is tudhatom meg-itélni elegendöen ennek a’ betsét: meg-is adott az én Kegyes Atyám; hogy én-is példáját valaha kövessem és édes Hazámnak boldogságát a’ mennyire tölem ki telhet, elöre mozdittsam. Fógok-is iparkodni, jól tanúlni-is a’ […]
Édes Kedves Jó Átyám!
Noha én gyenge idöm[a] miatt nem is érdemlem – meg a szép’ Magyar Könyvháznak laistromát[b] és nem is tudhatom meg-itélni elegendöen ennek a’ betsét: meg-is adott az én Kegyes Atyám; hogy én-is példáját valaha kövessem és édes Hazámnak boldogságát a’ mennyire tölem ki telhet, elöre mozdittsam.
Fógok-is iparkodni, jól tanúlni-is a’ hogy tsak lehet, és magamat joságban gyakorolni, hogy igy Édes Atyámnak örömöt tsinyálhassak háláadásul ezért a szép Könyvháznak laistromáért
Édés Jó Attyának
Pesten 26ik Decem. 1803.
háláadatos engedelmes fia ~~~
Széchényi István ~[c]
[a] Értsd fiatal korom.
[b] Széchényi Ferenc 1802-ben alapította meg a Magyar Nemzeti Múzeumot 160.000 forint értékű könyvei, kéziratai és érmei köztulajdonba adásával. Könyvgyűjteményéről 1799-ben két kötetből álló katalógust jelentetett meg „Catalogus Bibliothecae Hungaricae Francisci Com. Széchényi” címmel. 1803-ban jelent meg a könyvjegyzéket kiegészítő első pótkötet: „Catalogus bibliothecae Hungaricae nationalis Széchényianae, Tomi I., Scriptores Hungaros et rerum Hungaricarum typis editos complectentis supplementum”, Széchényi Ferenc e három kötetet, de legalábbis az újonnan megjelent kiegészítő részt küldhette meg legkisebb fiának (is), más karácsonyi ajándékok kíséretében.
[c] A levél alján olvasható Paur Iván, vagy a Széchényi család valamelyik más levéltárosától származó későbbi megjegyzés: „Irta az ö 12 esztendös korában”