A’ legszebb, a’ legtökéletesebb, akármi legyen-is, sokszor csak eggy kicsinység, csak eggy semmi által mindén kecsét, minden bájait elveszti. A’ legkerekdedb Aszszony se ragad-el senkit szédítésig, bár mi szép arányban legyenek részei — ha elől egy foga híja, ha azoknak csak egygyike is fekete. Minerva Templuma megszűnik remek munka lenni, ’s halhatatlan görög építője minden […]
A’ legszebb, a’ legtökéletesebb, akármi legyen-is, sokszor csak eggy kicsinység, csak eggy semmi által mindén kecsét, minden bájait elveszti.
A’ legkerekdedb Aszszony se ragad-el senkit szédítésig, bár mi szép arányban legyenek részei — ha elől egy foga híja, ha azoknak csak egygyike is fekete. Minerva Templuma megszűnik remek munka lenni, ’s halhatatlan görög építője minden napi kőművessé válik, ha az épülethez valahol — árnyék-széket kapcsol. A’ Belvederi Apolló,a képzeletünkben halandóvá leszsz — kipödört bajuszszal.
Így a Felső-Magyar-országi Minerva!b — mellyet ki-ki szeret, sok csudái, s mellynek idő-szaki pontos megjelenését én érzékenyen várom, — melly a Haza díszére hathatósan szolgál ’s a’ t. — S hát ha még más borítéka volna! De így, midőn belseje az elmét világosítja, külseje a kezeket rútul feketíti.c
Gróf Széchényi István
a Híres ókori márványszobor, amely az i. e. 4. században keletkezett, alkotója pontosan nem ismert.
b A folyóiratot Dessewffy József alapította 1825-ben, szerkesztője Dulházy Mihály volt, kiadója Ellinger István kassai nyomdász. SzIN 3. XVII.
c Széchenyi kifogásolta a folyóirat külsejét, Dessewffy József pedig pontokba szedve válaszolt Széchenyi kifogásaira, amelyet a lap is és Viszota Gyula is közölt. Az ügy folytatását lásd a laphoz címzett újabb, 1828. szeptember 16-án írt levélben!