Pest Martz. 21ikén 1830 Kedves Barátom, idemellékelve küldök két példányt a Hitelrül. Egyik Tataihoz[a] szóll, — ’s azt méltoztasson át küldeni, a másik pedig a Czenki Gazdaság Könyvtárába való. A Két más Joszáginkra is küldök, ha adja magát alkalom – két példányt. Ami a percentumokat illeti, ’s azon biztosságot, mellyet Ön szükségesnek gondol a gazdaságbeli […]
Pest Martz. 21ikén 1830
Kedves Barátom, idemellékelve küldök két példányt a Hitelrül. Egyik Tataihoz[a] szóll, — ’s azt méltoztasson át küldeni, a másik pedig a Czenki Gazdaság Könyvtárába való. A Két más Joszáginkra is küldök, ha adja magát alkalom – két példányt.
Ami a percentumokat illeti, ’s azon biztosságot, mellyet Ön szükségesnek gondol a gazdaságbeli tisztjeink jó kedvben való tartására, bátran mondhatja Ön nékiek, hogy a percentum nem fog elmaradni soha, mig látom, hogy Kegyességem abususra[1] nem vezet – – – ha pedig lassankint Allodiumaimat el adnám, vagy hosszú időre kiadnám bérbe, ’s így tisztjeim szükségtelenekké válnának, hogy éppen akkor venném hiv[2] és ügyes2 tiszteimet leg nagyobb tekintetbe,[3] — és ők lennének, szolgáim helyett — „Arendatoraim,[4] vagy földeim vevői” — Addig míg Allodiumunk lessz, addig percent is fog lenni, – amilly mértékben az lassankint el adodik vagy ki adodik hosszabb időre, – azon mértékben percent helyett, tulajdon2 birtok fog, hiv2 ’s ügyes2 tiszteim sajátja lenni! — Ahelett hogy most nekem gazdálkodnak, — az uj rend felállitása után, magoknak2 fognak gazdálkodni. De ehhez sok féle Előjáró3 szükséges — és mikor sül el, azt a környülállások, az idők szelleme, a Dieta & határozhatja el. Azonban bátorság kedvéért és hogy tudják a jóra Valok2 néminéműképpen előre sorsokat, méltoztassék ezeket akikkel akarja3 — nem officiose,2 de beszédközt közölni.
Köszönöm, amit a Bécsi ujságtul közleni méltoztatott. Fogom annak idejében hasznát venni. – Igen nevettem, amit a Hitelrül ir. Ott (Sopronban) azt gondolják, hogy Nagy Pál[b] csigáz, Czenken, hogy Ön vezet orromnál fogva, itt majd Döbrönteire,[c] majd Kisfaludira[d] ’s Helmetzire[e] esik a gyanú, — a Dietán azt hitték ’Wesselényi fujja belém,’ ami bennem van & & Legyen, – nem törödöm vele — ’s tán hasznos, mert nem tartanak tőlem, és kiki azt gondolván, hogy majd ő is megnyergel engem, – inkább közelit hozzám. &
A Czenki Birot meg czáfolni szabad. —
Isten Védje – és kérem, a hasznunkat practice2 eszközölje! — A Plébanussal hogy végzett? Mikor mén Bécsbe? És Zákányrul mit gondol — mennyit reméll?
Széchenyi
Nagynak munkáját[f] meg kell szerezni. Mért nemjött bécsbe? — Pál Bátyám irta, hogy a Staféta jó időben meg jött — de háza tele volt néppel; maga nem egészen frisen & &
Mindég tartok a Viztül Czenken. A zaj[g] tegnapelőtt ment el innend.
Igen fogom köszönni, ha a Hitelrül forgo Beszédeket meg izeni, vagy hogy jobban mondjam, meg írja, mert megvallom gyengeségemet ’Igen mulat.’ Itt már nem szeretik anyira – rá jöttek a keserű helyekre – magokra akadtak — & Somsits Pongratz[h] Vice Palatinus lett.
Elküldé e Ernusztnak[i] a Casinorul Tudni Valókat?
[1] Latin: visszaélés, túlzás
[2] Széchenyi aláhúzása.
[3] Széchenyi aláhúzása.
[4] Latin: bérlő.
[a] Tatai János (1789–1862) nagylövői (ma Németlövő) plébános.
[b] Felsőbüki Nagy Pál (1777‒1857) politikus, a Tudós Társaság igazgatótanácsának tagja. Az 1825. november 3-i kerületi ülésen tartott beszédének hatására ajánlotta fel Széchenyi birtokainak egyévi jövedelmét egy tudós társaság megalapítására.
[c] Döbrentei Gábor (1785‒1851) költő, a Tudós Társaság titoknoka (1831‒1835), színházigazgató (1833‒1835), tartományi albiztos, majd 1841-től főbiztos.
[d] Kisfaludy Károly (1788‒1830) költő, drámaíró, Az Aurora szerkesztője, az Aurora-kör elindítója.
[e] Helmeczy Mihály (szül. Bierbrauer, 1788‒1852) író, haláláig a Tudós Társaság pénztárnoka, a Kisfaludy Társaság tagja, a Jelenkor című politikai lap kiadója.
[f] Felsőbüki kismartoni megyegyűlésen elmondott beszédét, amely Esterházy Miklós herceg főispán ellen irányult.
[g] T. i. a jég.
[h] Somssich Pongrác (1788‒1849) 1824-től Somogy vármegye alispánja, 1830-tól alnádor, 1833-tól királyi személynök, 1836-tól Baranya vármegye főispánja.
[i] Ernuszt József, Széchényi Pál uradalmának igazgatója.