Még kegyes Atyámnak volt azon szándika,[a] hogy Hegykőn Plébánia fundaltatna, és ahoz Homok mint filialis adatna, Hidegségi Plébániával pedig, a mínt az előtt volt, ugy utobb is Booz egyesülne. És valoban ugy látszatik, hogy ezeknek végre vitelével a Jobbágyaimnak lelki boldogságokrol legjobban lenne gondoskodva. – De ugyan erre való nézve Boozi Plébánia Házra, a mellynek […]
Még kegyes Atyámnak volt azon szándika,[a] hogy Hegykőn Plébánia fundaltatna, és ahoz Homok mint filialis adatna, Hidegségi Plébániával pedig, a mínt az előtt volt, ugy utobb is Booz egyesülne. És valoban ugy látszatik, hogy ezeknek végre vitelével a Jobbágyaimnak lelki boldogságokrol legjobban lenne gondoskodva.
– De ugyan erre való nézve Boozi Plébánia Házra, a mellynek Conservatioját a Plébania felállítása alkalmatosságával ugy is a Fárabeliek válolták magokra, költségeket az én részemröl nem tehetek; sött minden intézeteim arra fognak tzélozni, hogy a fent elő adatott Tzél el éretessen.
De egyébb eránt is a már fundált Parochiakra nézve tsak mindenütt azon statust, in quo által vettem, akarom ujitások nélkül conserválni.
Sig[1] Bétsben 31én Januarii 823.
Gróf Széchenyi István
[1] Signum
a] Schwarz József bozi plébános 1822. december 29-én kérte Széchenyi István patrónustól, hogy egy kút készítéséhez 85 forintot, valamint téglát és fát engedélyezzen. Széchenyi megtagadta a kérést. Az ügy további menetét lásd az 1823. április 24-i levélben.
Ajánlott hivatkozás:
Széchenyi István Schwarz Józsefnek, Bécs, 1823. január 31. S. a. r. és jegyz.: Czinege Szilvia. Közli: Széchenyi István levelezése. Digitális kiadás. Szerk. Czinege Szilvia–Fónagy Zoltán. https://szechenyilevelezes.abtk.hu/ További hivatkozásnál rövidítve: SzIL–Digit